NSK Bearing MCM10100H10K00 Profile Rail Assembly Specifications
Ball Screw Diameter:0.787 Inch / 20 Millimeter
Ball Screw Lead:0.394 Inch / 10 Millimeter
Ball Screw Yes/No:Yes
Brand:NSK
Category:Profile Rail Assemblies
Center Distance of Mounting Holes:3.937 Inch / 100 Millimeter
EAN:29176505683
Inch - Metric:Metric
Keyword 3:Linear
Keyword String:Profile Rail Ball Nut Linear
Long Description:Rail Assembly; Ball Nut Profile; Series MCM; 1180MM Rail Length; 100MM Rail Width; 1262MM OA Length; 100MM OA Width; 70MM OA Height; 1 Carriages/Rail; Stainless Steel; Ball Screw; 1000MM Stroke Length; 100MM Fixing Hole Center to Center (Pitch)