NSK Bearing MCM10057H20D00 Profile Rail Assembly
  • SKUZD54BW
  • BrandNSK
  • Manufacturer Part #MCM10057H20D00
  • Available to Order
    Expected to Arrive ***
 Images may not be exact. Please refer to Part # and Description.
NSK Bearing MCM10057H20D00 Profile Rail Assembly Specifications
  • Ball Screw Diameter:
    0.787 Inch / 20 Millimeter
  • Ball Screw Lead:
    0.787 Inch / 20 Millimeter
  • Ball Screw Yes/No:
    Yes
  • Brand:
    NSK
  • Category:
    Profile Rail Assemblies
  • Center Distance of Mounting Holes:
    3.937 Inch / 100 Millimeter
  • EAN:
  • Inch - Metric:
    Metric
  • Keyword 3:
    Linear
  • Keyword String:
    Profile Rail Ball Nut Linear
  • Long Description:
    Rail Assembly; Ball Nut Profile; Series MCM; 880MM Rail Length; 100MM Rail Width; 962MM OA Length; 100MM OA Width; 70MM OA Height; 2 Carriages/Rail; Stainless Steel; Ball Screw; 570MM Stroke Length; 100MM Fixing Hole Center to Center (Pitch)